Научни статии, публикации и книги
В този раздел можете да прочетете редица научни статии, публикации и книги излезли от БАВ и членовете на асоциацията през годините.
В този раздел можете да прочетете редица научни статии, публикации и книги излезли от БАВ и членовете на асоциацията през годините.
Материалът е изложен в четири глави, като са разгледани последователно изискванията при проектиране на сградни инсталации за топла и циркулационна вода, хидравличното и топлотехническото им изчисление при естествена и помпена циркулация на топлата вода, необходимите тръби, връзки, компенсатори и изолации. Дадени са изискванията и начините за поемане на линейните удължения на тръбопроводите за топла и циркулационна вода. Подробно е разгледано регулирането на циркулационните водни количества, както и изборът на регулиращите и термостат-вентилите. Специално внимание е отделено на здравно-хигиенните изисквания и техническите методи и средства за профилактика и саниране на сградните мрежи за топла и циркулационна вода срещу опасните бактерии легионели. Дадени 10 Водоснабдяване на сгради с топла вода са редица методи и технически решения за предпазване от легионелите (термично и химично обеззаразяване с хлор, хлорен диоксид, озон и електролиза). Посочени са и съвременни системи за автоматизирана циркулация и промиване на водопроводните мрежи, както и инфилтрационни модули за борба с легионелите. В самостоятелна глава са разгледани видовете системи за загряване на водата (бойлери, скоростни нагреватели, комбинирани, термопомпени и слънчеви системи), както и методиките за тяхното оразмеряване. Всички основни въпроси са придружени с подходящи числени примери.
Дадени са схеми и размери на различни видове тръби, връзки, устройства и циркулационни помпи на известни европейски фирми („Viega“, „Rechau“, „Вänninger B-R“, „Wilo“, „Oventrop“, „Kemper“, „Prominent“ – Германия, „Honeywell“ – САЩ, „Danfos“ – Дания и др.). Отразени са изискванията на действащите нормативни документи в България и развитите страни, както и приетите у нас европейски норми.[/vc_cta][vc_cta h2=“Намаляване на загубите на вода от водоснабдителните системи“ h2_font_container=“font_size:20%20px“ h2_google_fonts=“font_family:Noto%20Sans%3Aregular%2Citalic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal“ h4=“Автор: проф. д-р инж. Ганчо Димитров“ h4_font_container=“font_size:20%20px“ h4_google_fonts=“font_family:Noto%20Sans%3Aregular%2Citalic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal“ use_custom_fonts_h2=“true“ use_custom_fonts_h4=“true“]
Проблемът за загубите на вода от водоснабдителните системи е изключително актуален за България поради значителния им размер (около 60% от денонощната консумация на вода) и необходимостта от повишаване на знанията за тяхното установяване и намаляване. Книгата е предназначена за инженерно-техническия персонал от фирмите по експлоатация на селищните и сградните водоснабдителни системи. Тя може да се ползва от студентите на специалност ,,Водоснабдяване и канализация” на УАСГ, и други висши учебни заведения, както и от проектанти, изпълнители и контролиращи органи.
Книгата съдържа седем глави, чието съдържание е свързано с основните фактори, влияещи върху повишаването на ефективността на водоснабдителните системи, определянето, оценката и начините за намаляване на физическите загуби на вода, регулирането на налягането, активния контрол на течовете, информационните системи, търговските загуби на вода и намаляването на преразхода на вода от водочерпните арматури и санитарни прибори. Направен е анализ на хидравличните зависимости при изтичане на вода от тръбопроводите с отчитане на влиянието на налягането на водата във водопроводните мрежи. Особено внимание е отделено на проектирането и управлението на зоните за измерване на разхода на вода (DMA), както и на системите за управление на налягането във водоснабдителните системи. В четвърта глава са описани съвременните начини и технически средства за откриване и локализиране на течовете. Разгледани са възможностите за намаляване на търговските загуби на вода чрез правилното установяване на грешката на водомерите, срока за периодичната им проверка и подмяна, както и използването на UFR клапи. В последната седма глава са дадени причините за преразхода на вода и технико-икономическата оценка за използването на порционни смесители за душове и промивни клозетни устройства с две водни количества.
При написването на книгата са взети предвид най-новите постижения в тази област и опита на водещи фирми (Bermad – Израел; Honeywell; Cla-Val – САЩ; Bayard, Delabie, Sofrel – Франция; Gutemann – Швейцария; VAG, Seba KMT – Германия; Nofer – Испания; Singer – Канада)[/vc_cta][vc_cta h2=“Проектиране на сградни инсталации за топла и циркулационна вода“ h2_font_container=“font_size:16%20px“ h2_google_fonts=“font_family:Noto%20Sans%3Aregular%2Citalic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal“ h4=“Автор: проф. д-р инж. Ганчо Димитров“ h4_font_container=“font_size:16%20px“ h4_google_fonts=“font_family:Noto%20Sans%3Aregular%2Citalic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal“ use_custom_fonts_h2=“true“ use_custom_fonts_h4=“true“]
Проектирането и изпълнението на съвременните сградни инсталации за топла и циркулационна вода изискват значители познания, както за различните видове схеми, системи и методики за тяхното хидравлично и топлотехническо изчисление, така и за подходящите тръби, изолации и устройства за оптималното им проектиране.
Ръководството е предназначено за проектанти, изпълнители, облслужващи и контролиращи органи, преподаватели и студенти от специалност ВиК и ССС на УАСГ, както и от други висши учебни заведения.
Материалът е изложен в три глави, като са разгледани последователно изискванията и особеностите при проектиране на сградни инсталации за топла и циркулационна вода без и с циркулационна мрежа и с електроподгряване, хидравличното и топлотехническото им изчисление при естествена и помпена циркулация на топлата вода, необходимите тръби, връзки, компесатори, изолации и регулиращи вентили на циркулационните водни количества. Дадени са изискванията и начините за поемане на линейните удължения на тръбопроводите за топла и циркулационна вода. Специално внимание е отделено на здравно-хигиенните изисквания и техническите модели и средства за профилактика и саниране на сградните мрежи за топла и циркулационна вода срещу опасните бактерии легионели. Дадени са редица съвременни устройства и технически решения за предпазване от легионелите.
Всички основни въпроси са придружени с подходящи числени примери. Дадени са схеми и размери на различните видове тръби, връзки, устройства и циркулационни помпи на известни европейски фирми (Viega Rechau, Wilo, Kemper, Prominent, Danfos), Honeywell – САЩ и др. Отразени са изискванията на действащите нормативни документи в България и развитите страни, както и приетите у нас европейски норми.[/vc_cta][vc_cta h2=“Автоматизация на ВиК системи“ h2_font_container=“font_size:20%20px“ h2_google_fonts=“font_family:Noto%20Sans%3Aregular%2Citalic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal“ h4=“Автор: проф. д-р инж. Ганчо Димитров“ h4_font_container=“font_size:20%20px“ h4_google_fonts=“font_family:Noto%20Sans%3Aregular%2Citalic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal“ use_custom_fonts_h2=“true“ use_custom_fonts_h4=“true“]
Автоматизацията на водоснабдителните и канализационни (ВиК) системи има определящо значение при контрола и управлението им. Чрез нея могат да се намалят значителните загуби на вода от водоснабдителните мрежи и оптимизират процесите при пречиствателните станции за природни и отпадъчни води. Развитието на съвременните елементи и системи за автоматизация на ВиК системи от една страна и необходимостта от спазване на европейските изисквания и стандарти от друга, предопределят необходимостта от задълбочени познания в тази област.
Книгата е предназначена за студентите от специалност „Водоснабдяване и канализация“ за профилите „Мрежи и съоръжения“ и „Пречистване на водите“ от УАСГ. Обемът и съдържанието ѝ са съобразени с учебната програма за тази специалност. Тя може да се ползва от проектанти, изпълнители, контролиращи органи, както и от преподаватели и студенти от други висши учебни заведения. Материалът е изложен в осем глави, чието съдържание е съобразено с общотехническата подготовка на студентите. Разгледани са елементите на автоматичните устройства, контролът на технологичните параметри, основите на автоматичното регулиране и телемеханиката, както и приложението им при управлението на технологичните процеси във ВиК системи. В това издание са дадени съвременни технически решения и системи за регулиращи вентили, измерване на разхода на вода, автоматизация на помпени станции, самопромиващи се филтри, дозиране на реагентите и уравление на процесите при отстраняване на азот и фосфор от отпадъчните води. В самостоятелен отдел са разгледани регулиращите вентили за входящо и изходящо налягане, пропорционално регулиране, две различни налягания, дебит, водно ниво и предпазване на водопроводите от авария. Специално внимание е отделено на системите за регулиране на налягането във водопроводните мрежи. Подробно са описани съвременните начини за измерване разхода на вода в напорни тръбопроводи (диаграфми, бленди, тръби на Вентури, ротаметри, скоростомерни тръби, електромагнитни, ултразвукови и вихрови разходомери, и Боълес, преливници широк праг, и ултразвукови разходомери за безнапорни тръбопроводи). Дадено е устройството и действието на новите, съвременни апарати за измерване на разтворен кислород, мътност, остатъчен хлор, амониев и нитратен азот, общ органичен въглерод, обем на активната утайка и фосфор. Шеста глава обхваща въпроси за оптимално управление на помпените агрегати от помпените станции с оглед предпазването им от кавитация и хидравличен удар и намаляване разхода на електроенергия. В тази глава е представено също устройството, действието и основните параметри на автоматичните самопромиващи се филтри и тяхното приложение при пречистването на природни и отпадъчни води. Разгледани са различните видове дозаторни помпи и системи за дозиране на сухи и течни реагенти и приготвяне на полиелектролити. Дадени са нови схеми и системи за оптимизиране на управлението на процесите (аерация, нитрификация, денитрификация и отстраняване на фосфора) при пречистване на отпадъчните води. Редица въпроси са придружени с числени примери.[/vc_cta][vc_cta h2=“Експлоатация на ВиК мрежи и съоръжения“ h2_font_container=“font_size:16%20px“ h2_google_fonts=“font_family:Noto%20Sans%3Aregular%2Citalic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal“ h4=“Автор: проф. д-р инж. Ганчо Димитров“ h4_font_container=“font_size:16%20px“ h4_google_fonts=“font_family:Noto%20Sans%3Aregular%2Citalic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal“ use_custom_fonts_h2=“true“ use_custom_fonts_h4=“true“]
Експлоатацията на водоснабдителните и канализационни мрежи и съоръжения влияе съществено върху ефективността им. Те могат да са пректирани и изпълнени много добре, но ако не се експлоатират правилно, ще се появят различни нарушения с негативни последствия, като чести аварии, прекъсвания на подаването на вода, големи загуби на вода и преразход на електроенергия от помпените станции, както и нарушаване на санитарно-хигиенните и екологични норми.
Книгата е предназначена за студентите от специалност „Водоснабдяване и канализация” за профилите „Мрежи и съоръжения” и „Пречистване на водите” от УАСГ. Обемът и съдържанието на книгата са съобразени с учебната програма за тази специалност. Поради това, че тя съдържа изискванията на новите стандарти и нормативни документи в тази област, както и съвременните арматури, устройства и системи, може да се ползва и от проектанти, изпълнители, контролиращи органи, и също от преподаватели и студенти от други университети. Материалът е изложен в пет глави,чието съдържание е съобразено с общотехническата подготовка на студентите. Разгледани са експлоатацията на водовземните съоръжения, селищните водопроводни и канализационни мрежи и помпени станции. Особено внимание е отделено на начините за изпитване на водопроводните мрежи при приемане в експлоатация и причините за нарушаване на нормалното им функциониране. По-подробно са дадени видовете, действието и оразмеряването на възвратните клапи след помпите и въздушниците по водопроводите с оглед да се намали хидравличния удар. Трета глава обхваща въпросите за определянето, оценката и техническите средства за откриване и намаляване на физическите и търговските загуби на вода, а също така и на преразхода на вода от сградните водоснабдителни системи. Експлоатацията на помпените станции е дадена в четвърта глава. Разгледани са енергийната ефективност на помпите в процеса на експлоатацията и предотвратяването на кавитацията в тях. В пета глава са дадени експлоатация,техническите прегледи,профилактичното промиване,ремонтирането и възстановяването на канализационната мрежа. Много от въпросите са придружени с числени примери.
При написването на книгата са взети предвид най-новите постижения в тази област и опита на водищи фирми (Вermad-Израел; Honeywell и Cla-Val – САЩ; Bayard и Sofrel-Франция; Gutermann-Швейцария; VAG, 12 Експлоатация на ВиК системи и съоръжения Seba KMT, Diringer&Scheidel, AQUAPLUS Brunnensanirung и SEKISUI).[/vc_cta][vc_cta h2=“Намаляване загубите на вода“ h2_font_container=“font_size:20%20px“ h2_google_fonts=“font_family:Noto%20Sans%3Aregular%2Citalic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal“ h4=“Автор: проф. д-р инж. Ганчо Димитров“ h4_font_container=“font_size:20%20px“ h4_google_fonts=“font_family:Noto%20Sans%3Aregular%2Citalic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal“ use_custom_fonts_h2=“true“ use_custom_fonts_h4=“true“]
Проблемът за загубите на вода от водоснабдителните системи е изключително актуален за България поради значителния им размер (около 60% от денонощната консумация на вода) и необходимостта от повишаване на знанията за тяхното установяване и намаляване.
Книгата е предназначена за инженерно-техническия персонал от фирмите по експлоатация на селищните и сградните водоснабдителни системи. Тя може да се ползва от студентите на специалност ,,Водоснабдяване и канализация” на УАСГ, и други висши учебни заведения, както и от проектанти, изпълнители и контролиращи органи.
Тя съдържа седем глави, чието съдържание е свързано с основните фактори, влияещи върху повишаването на ефективността на водоснабдителните системи, определянето, оценката и начините за намаляване на физическите загуби на вода, регулирането на налягането, активния контрол на течовете, информационните системи, търговските загуби на вода и намаляването на преразхода на вода от водочерпните арматури и санитарни прибори. Направен е анализ на хидравличните зависимости при изтичане на вода от тръбопроводите с отчитане на влиянието на налягането на водата във водопроводните мрежи. Особено внимание е отделено на проектирането и управлението на зоните за измерване на разхода на вода (DMA), както и на системите за управление на налягането във водоснабдителните системи. В четвърта глава са описани съвременните начини и технически средства за откриване и локализиране на течовете. Разгледани са възможностите за намаляване на търговските загуби на вода чрез правилното установяване на грешката на водомерите, срока за периодичната им проверка и подмяна, както и използването на UFR клапи. В последната седма глава са дадени причините за преразхода на вода и технико-икономическата оценка за използването на порционни смесители за душове и промивни клозетни устройства с две водни количества.
При написването на книгата са взети предвид най-новите постижения в тази област и опита на водещи фирми (Bermad – Израел; Honeywell; Cla-Val – САЩ; Bayard, Delabie, Sofrel – Франция; Gutemann – Швейцария; VAG, Seba KMT – Германия; Nofer – Испания; Singer – Канада).
[/vc_cta][vc_cta h2=“Хидравлични регулиращи вентили“ h2_font_container=“font_size:16%20px“ h2_google_fonts=“font_family:Noto%20Sans%3Aregular%2Citalic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal“ h4=“Автор: проф. д-р инж. Ганчо Димитров“ h4_font_container=“font_size:16%20px“ h4_google_fonts=“font_family:Noto%20Sans%3Aregular%2Citalic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal“ use_custom_fonts_h2=“true“ use_custom_fonts_h4=“true“]Автоматизацията на водоснабдителните и напоителните системи чрез използване на хидравлични регулиращи вентили има определящо значение при контрола и управлението им. С тях могат да се намалят значителните физически загуби на вода във водопроводните мрежи и да се оптимизира функционирането им, както и да се повиши надежността им.
Усъвършенстването на хидравличните регулиращи вентили и разширяването на приложението им във водоснабдителните и напоителните системи предопределят необходимостта от по-задълбочени познания за устройството и действието им.
Разгледани са различни видове регулиращи вентили за входящо и изходящо налягане, пропорционално регулиране, две различни налягания и комбиниран водомер-регулатор на налягането. Дадени са и хидравличните регулиращи вентили за водно ниво в черпателните и напорните резервоари, както и аварийните предпазни вентили. Специално внимание е отделено на съвременните системи за управление на налягането във водоснабдителните системи чрез поддържане на постоянно изходно налягане след регулиращия вентил, регулирането му по време и чрез осигуряване на минималното необходимо налягане в критичната точка на системата. Отделно са описани характеристиките на регулиране на налягането. Изяснени са условията за кавитация на хидравличните вентили и са дадени специални затворни органи за нейното предотвратяване. Дадени са съвременни хидравлични вентили (активна възвратна клапа и удароубиватели) за управление на помпените агрегати и предпазване на тръбопроводите от хидравличен удар. Седма глава обхваща въпроси за устройството, действието и хидравличните характеристики на хидравличните регулиращи вентили за напоителни системи.
При написването на книгата са взети предвид най-новите постижения в тази област и опита на редица водещи фирми (Bermad – Израел, CLA-VAL – САЩ, BAYARD – Франция, Hneywell-Braukman – Германия, Singer – Канада).
[/vc_cta][vc_cta h2=“Канализация на сгради“ h2_font_container=“font_size:20%20px“ h2_google_fonts=“font_family:Noto%20Sans%3Aregular%2Citalic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal“ h4=“Автор: проф. д-р инж. Ганчо Димитров“ h4_font_container=“font_size:20%20px“ h4_google_fonts=“font_family:Noto%20Sans%3Aregular%2Citalic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal“ use_custom_fonts_h2=“true“ use_custom_fonts_h4=“true“]Проектирането, строителството и експлоатацията на нови, различни видове съвременни сгради изискват задълбочени познания в областта на сградните канализационни системи, които трябва да отговарят на европейските стандарти. Книгата е преднзаначена за проектанти, изпълнители, контролни органи, персонала по експлоатацията на сградните канализационни системи, преподаватели и студенти от специалностите ВиК и ССС на УАСГ, както и други висши заведения.
Материалът е изложен в девет глави, като са разгледани последователно проектирането и хидравличното оразмеряване на сградните канализационни системи за битови и дъждовни отпадъчни води, санитарните прибори и възли, тръбите за канализационните инсталации, предпазването на сградите от наводняване и препомпването на отпадъчни води, предпазването на сградите от подпочвени води, изпълнението на сградните водопроводни и канализационни инсталации, както и създавания от тях шум и мерките за намаляването му. Девета глава обхваща въпросите за проектирането на системите за водоснабдяване и канализация на малки (фамилни) и по-големи плувни басейни.
Специално внимание е отделено на съвременните канализационни тръби и ревизионни шахти, системите за отводняване на покривите на сградите с вакуумни водоприемници и напорни водосточни тръби, задържателните резервоари и използването на дъждовните води, компактните помпени уредби за отпадъчни води, както и на техническите средства за предпазване на сградите от наводнения.
Всички основни въпроси са придружени с подходящи числени примери. Дадени са схеми и размери на различни видове канализационни тръби и връзки на известни европейтки фирми (Geberit, Wavin, ACO, Rehau), на съвременни водоприемници, устройства и съоръжения на водещи фирми като ACO, Viega, Wilo, Saint-Gobain, Kessel, Wavin, HL. Отразени са изискванията на действащите нормативни изисквания в България и развитите страни, както и приетите у нас европейски норми БДС EN 12056 – 1, 2, 3, 4 и БДС EN 12050 – 1, 2, 3, 4.
[/vc_cta][vc_cta h2=“Канализационни мрежи и съоръжения“ h2_font_container=“font_size:16%20px“ h2_google_fonts=“font_family:Noto%20Sans%3Aregular%2Citalic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal“ h4=“Автор: проф. д-р инж. Румен Арсов“ h4_font_container=“font_size:16%20px“ h4_google_fonts=“font_family:Noto%20Sans%3Aregular%2Citalic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal“ use_custom_fonts_h2=“true“ use_custom_fonts_h4=“true“]В настоящия учебник са представени както класическите подходи и конструктивни решения на канализационните мрежи и прилежащите им съоръжения, така и хидроложките и хидравличните подходи и съответните им математически интерпретации, залегнали в съвременните модели и програмни продукти, описващи канализационните мрежи. В учебника са събрани и представени на българския читател в синтезиран и достъпен вид достиженията и практическото приложение на методите и съоръженията, създадени в съвременния трети етап от развитието на канализационните мрежи.
Значителна част от книгата е посветена на основните съоръжения по канализационните мрежи – ревизионни и дъждоприемни шахти, каскадни шахти, разделителни камери и регулиращи устройства, резервоари, дюкери и съоръжения за пресичане на канализационните колектори с други инфраструктурни комуникации. Специално внимание е отделено на съвременните подходи и съоръжения за намаляване на дъждовния отток, постъпващ в канализационните мрежи.
Разгледани са както традиционните, така и съвременните конструктивни подходи и машини, съответно за траншейно и за безтраншейно изграждане на канализационни колектори.
Учебникът е предназначен за студентите от специалност „Водоснабдяване и канализация“ и обобщава лекционния курс, провеждан от автора в последните 25 години. В книгата се съдържат и сведения, които разширяват, допълват и поясняват някои постановки, които по обясними причини не могат да бъдат разглеждани подробно в лекционния курс, но са представени подробно в „Ръководство за проектиране на канализационни мрежи и съоръжения“ под общата редакция и участие на автора. В тази връзка учебникът може да бъде полезен и на практикуващите инженери в областта на третираната тематика.
[/vc_cta][vc_cta h2=“Устойчиви площадкови и сградни дъждовни канализационни системи“ h2_font_container=“font_size:20%20px“ h2_google_fonts=“font_family:Noto%20Sans%3Aregular%2Citalic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal“ h4=“Автор: доц. д-р инж. Димитър Аличков“ h4_font_container=“font_size:20%20px“ h4_google_fonts=“font_family:Noto%20Sans%3Aregular%2Citalic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal“ use_custom_fonts_h2=“true“ use_custom_fonts_h4=“true“]Включеният в тази книга материал е непознат на българските инженери и архитекти. Той е новост за нашата инженерно-строителна практика и се базира на добри практики в най-развитите страни в света в областта на локалното управление на водите. Целта на книгата е и да послужи като основа за разработване на липсващата нормативна уредба в Република България.
В нея са включени следните раздели:
Разгледани са основните зелени(екологични) съоръжения: зелени и сини покриви; инфилтрационни траншеи, филтърни дренажи и попивни кладенци; инфилтрационни окопи; водопропускливи настилки; задържателни басейни; био-задържателни басейни; задържателни езера; влажни зони и др. Показани са техните принципни схеми, основни елементи и детайли, насоки за проектиране и изпълнение на всяко едно от тях, както и ефекта, който се постига с тяхното приложение (промяна на хидрографите след застрояване на дадена площадка, отстраняване на замърсяващи вещества), предимства и недостатъци.
Включена е информация за интегрираното използване на сивите и черните отпадъчни води от сградите.
Дадена е методика за аварийно отводняване на плоски покриви и покривни тераси, основана на натоварванията вследствие на акумулирането на атмосферни води, залегнали в Българските норми за конструктивно оразмеряване на сградите, която решава липсата на съгласуваност между архитекти, конструктори и ВиК инженери.
[/vc_cta][vc_cta h2=“Проектиране на пречиствателни станции за отпадъчни води“ h2_font_container=“font_size:16%20px“ h2_google_fonts=“font_family:Noto%20Sans%3Aregular%2Citalic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal“ h4=“Автори: проф. д-р инж. Румен Арсов, доц. д-р инж. Драган Драганов, доц. д-р инж. Ирина Костова, д-р инж. Мариана Колева“ h4_font_container=“font_size:16%20px“ h4_google_fonts=“font_family:Noto%20Sans%3Aregular%2Citalic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal“ use_custom_fonts_h2=“true“ use_custom_fonts_h4=“true“]В настоящата книга са разгледани съвременните технологии, съоръжения и технологично оборудване, както и съответните оразмерителни процедури и параметри, прилагани в световната практика при проектирането на пречиствателни станции за отпадъчни води от населени места.
Всички представени методики за технологично оразмеряване са придружени с числени примери. Освен класическите технологични решения и параметри в книгата са разгледани и редица нови методи за технологично оразмеряване, моделиране и управление на процесите и съоръженията в пречиствателните станции за отпадъчни води, основани на съвременните информационни технологии, които досега не са прилагани у нас.
Съдържанието на книгата е структурирано в единадесет основни глави, всяка от които включва редица специфични теми по съответното технологично направление. Отделни глави са посветени съответно на автоматизацията на процесите и съоръженията и на технико-икономическата оценка и сравнение на вариантни проектни решения на пречиствателни станции за отпадъчни води чрез прилагането на съвременната „динамична методика“ за сравняване на инвестиционните и експлоатационните разходи.
Книгата „Проектиране на пречиствателни станции за отпадъчни води“ е предназначено главно за студентите от специалност “Водоснабдяване и канализация” при УАСГ, но в нея се съдържа техническа информация, която надхвърля значително тази, предвидена в съответната учебна програма. Поради това книгата може да бъде полезна и за специалистите, практикуващи в областта на технологичното проектиране на пречиствателни станции за отпадъчни води от населени места.
[/vc_cta][vc_cta h2=“Ръководство за проектиране на канализационни мрежи и съоръжения“ h2_font_container=“font_size:20%20px“ h2_google_fonts=“font_family:Noto%20Sans%3Aregular%2Citalic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal“ h4=“Автори: проф. д.н. инж. Румен Арсов, доц. д-р инж. Драган Драганов, д-р инж. Таня Игнева-Данова, д-р инж. Боян Борисов“ h4_font_container=“font_size:20%20px“ h4_google_fonts=“font_family:Noto%20Sans%3Aregular%2Citalic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal“ use_custom_fonts_h2=“true“ use_custom_fonts_h4=“true“]В настоящото ръководство подробно са разгледани класическите методи за проектиране на гравитационни канализационни мрежи, в съответствие с националните традиции и съвременната европейска практика. Представени са и актуални методи и програмни продукти за технологично оразмеряване на гравитационни канализационни мрежи и съоръжения, основани на съвременните информационни технологии. Специално внимание е отделено на методите за технологично оразмеряване и конструиране на съвременните напорни и вакуумни канализационни мрежи и съоръжения. Дадени са сведения за тръби, тръбни връзки и съоръжения от съвременни материали, които се прилагат за изграждане на гравитационни канализационни мрежи, както и съответните указания и помощни материали за тяхното технологично оразмеряване, конструиране и устойчивост. Специална глава е посветена на технико-икономическата оценка и сравнение на проектни решения на канализационни мрежови системи. Основно внимание е отделено на динамичната методика за сравняване на разходите за реализиране на алтернативни ВиК-проекти, която се основава на модерните методи за финансов анализ на инвестициите.
Ръководството е предназначено главно за студентите от специалност “Водоснабдяване и канализация” при Университета по архитектура, строителство и геодезия, но в него се съдържа техническа информация, която надхвърля значително тази, предвидена в съответната учебна програма. Авторите се надяват тази информация да бъде полезна и на специалистите, практикуващи в тази област.
[/vc_cta][vc_cta h2=“Наръчник за повишаване на процента на качествени тръби при проектиране и строителство на канализационни мрежи“ h2_font_container=“font_size:16%20px“ h2_google_fonts=“font_family:Noto%20Sans%3Aregular%2Citalic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal“ h4=“Автор: д-р. инж. Атанас Паскалев“ h4_font_container=“font_size:16%20px“ h4_google_fonts=“font_family:Noto%20Sans%3Aregular%2Citalic%2C700%2C700italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal“ use_custom_fonts_h2=“true“ use_custom_fonts_h4=“true“]Основната цел на настоящият документ е правейки ретроспекция на характеристиките на материалите, които се използват за проектиране и строителство на канализационни мрежи и показвайки предимството на качествените материали да се подпомогнат участниците в процеса от Предпроектните проучвания, проектирането, надзора, строителството, експлоатацията и поддръжката и не на последно място всички вземащи решения така, че да не се налагат по-късно повече инвестиции за поддръжка, от българските ВиК оператори, на обикновено дълбоко вкопаната канализационна мрежа и да се гарантира колкото е възможно влагането на качествен материал.
Главните задачи на анализа са:
1.Оценка на степента на качество на използваните материали в България.
2.Запознаване със законодателството и регулиращите продукти при строителството в България
3.Разкриване на тенденциите и закономерностите в развитието на канализационните системи в България.
4.Запознаване по-детайлно с характеристиките и показателите на качествените материали
5.Отчитане на външните фактори, като оценка на обосноваността и целесъобразността за вземане на правилни решения при избор на материал.
6. Да се подчертае потенциала на “Знак за качество“ на Българската асоциация по водите /БАВ/
В учебника са разгледани въпроси свързани с пречистването на природните води за питейни и битови нужди. Използвани са най-новите научно-технически постижения в нашата и световната практика. Разгледани са качествените показатели на природните води, основните пречиствателни процеси и прилаганите класически и съвременни технологични решения и съоръжения за нейното пречистване.
Предвид важността на материята, в специален раздел подробно се разглежда въпросът за обеззаразяване на водата, като са включени всички известни до момента съвременни методи за нейната дезинфекция.
В учебника са намерили място и въпросите за отстраняване от водата на съдържанието на желязо, манган, органични примеси, алгии, зоопланктон, а така също омекотяване, стабилизиране, третиране на технологичните отпадъчни води, проектиране и компановка на пречиствателните станции, автоматизация и технологичен контрол на процесите в нея.
Материалът е богато онагледен с подходящи схеми и фигури. Приведени са конкретни оразмерителни параметри характерни за отделните съоръжения.
Освен за студенти, учебникът е предназначен и за широк кръг специалисти, докторанти и практикуващи в областта на пречистването на водите инженери.
[/vc_cta][vc_separator border_width=“3″]Име на доклада | Автори | Ключови думи |
---|---|---|
Използване на топлината от отпадъчната вода в сградната канализация | Проф. д-р. инж. Ганчо Димитров, катедра ВКПВ на УАСГ; инж. Кристиан Кирков, община Плодив, район централен | |
Оценка на загубите на вода в административни сгради | Доц. д-р инж. Димитър Аличков, УАСГ, катедра ВКПВ; инж. Петя Петрова, докторант, УАСГ, катедра ВКПВ | Водопотребление, загуби на вода, водоснабдителни норми, моделиране на загубите на вода |
Подход за прогнозиране на качествата на водата в новопроектирания язовир „Нейковци” и избор на технологична схема за пречистването им | Проф. д-р инж. Петър Калинков, УАСГ, катедра ВКПВ; д-р инж. Ирина Ангелова, УАСГ, катедра ВКПВ; Любомир Стефанов | |
Решаване на проблема с наличието на шествалентен хром в подземните води, използвани за ПБН в редица населени места в България | Проф. д-р инж. Петър Калинков, УАСГ, катедра ВКПВ; д-р инж. Ирина Ангелова, УАСГ, катедра ВКПВ | Шествалентен хром, природни води, йонообмен, разходи за пречистване |
Технически критерии за реконструкция на водоснабдителните системи | Доц. д-р инж. Димитър Аличков, УАСГ, катедра ВКПВ; инж. Виден Радованов, УАСГ, катедра ВКПВ | Водоснабдителна система, реални загуби на вода, функционални и физически индикатори, технически критерии, рехабилитация на водоснабдителни мрежи |
Хидравлични изследвания на канализационни ревизионни шахти, произведени в заводски условия | Доц. д-р инж. Димитър Аличков, УАСГ, катедра ВКПВ; д-р инж. Таня Игнева, УАСГ, катедра ВКПВ, д-р инж. Емил Цанов, УАСГ, катедра ВКПВ; инж. Борислав Инджов, УАСГ, катедра ВКПВ | Канализационна мрежа, заводски ревизионни шахти, проектиране на кюнети |